Mesto Spišská Nová Ves je od roku 1992 vyhlásené za mestskú pamiatkovú zónu s množstvom historicky cenných objektov. Mnoho z nich sa nachádza priamo na historickom Radničnom námestí, ktoré patrí medzi najkrajšie námestia na Slovensku a zároveň je najdlhším šošovkovitým námestím v Európe.

Rímskokatolícky farský kostol Nanebovzatia Panny Márie

80 metrová veža farského kostola Nanebovzatia Panny Márie sa nachádza v samotnom centre mesta. Postavená bola v rokoch 1892 - 1893. Je najvyššou kostolnou vežou na Slovensku. Vďaka svojej výške je od roku 2008 zapísaná do Knihy slovenských rekordov. 

     

Radnica

Mesto Spišská Nová Ves si v rokoch 1777 - 1779 postavilo terajšiu budovu Radnice. Budova je postavená v klasicistickom slohu. Jej výstavba stála 11 569 zlatých a 51 grajciarov. Je to voľne stojaca trojpodlažná bloková, šesťosová stavba, na severnej a južnej strane sedemosová, s monumentálnym rizalitom. Kým hlavný vchod je zo severnej strany, hlavná fasáda je orientovaná na juh.
 
   
 

Provinčný dom

Budova Provinčného domu bola od stredoveku až do r. 1777 mestskou radnicou. Je situovaná oproti farskému kostolu na severnej strane námestia.Najzaujímavejšou časťou budovy je predná fasáda, ktorej súčasťou je aj Levočská brána. Uprostred oblúka tejto brány je do kameňa vytesaný erb Provincie XVI. spišských miest, ktorý Provincia dostala v roku 1774. Vedľa Levočskej brány, ktorá pôvodne slúžila pre povozy, je užší priechod pre chodcov. 

Vrchnú časť prednej fasády zdobí rokoková štuková výzdoba so šiestimi kartušami, ktoré vyplňujú priestor medzi oknami. Každá z týchto kartuší má svoje vlastné zobrazenie skrývajúce určitý význam. Vyobrazenia symbolicky vyjadrujú vlastnosti, ktoré musel mať funkcionár mesta či provincie. Pod nimi sú smerom zľava doprava tieto nápisy:

  • PONDERE SOLO - Len podľa závažnosti
  • UTQUIS MERETUR - Ako si kto zaslúži
  • SUUM CUIQUE - Každému to, čo mu patrí
  • DIE NOCTUQUE - Vo dne i v noci
  • IN SOMNIS CUSTOS - Strážca v snách
  • HINC OCULOS NUSQUAM - Neodvracať oči nikam

 

Reduta

Na mieste, kde dnes stojí divadlo, stál roku 1844 hostinec. Roku 1863 ho Andreas Roth prestaval, keď k jednej strane budo­vy pripojil divadelnú sálu, k druhej strane nešpecifikovanú sálu. 
Architekt Kálmán Gerster riešil dnešnú secesnú budovu tak, že do nej okrem divadla umiestnil aj hotel, koncertnú sálu - redutu a kaviareň. Súveký popis hovorí o bielej a zlatej výzdobe a o 235 miestach na sedenie. Táto príjemná, romanticky pôsobiaca stavba so štyrmi nárožnými vežičkami stojí v miestach, kde sa pôvodné historické námestie končí. 
V tejto budove sa v súčasnosti okrem Spišského divadla na­chádza aj reštaurácia a kaviareň Sonáta a sídlo Mestského kulturného centra.